כולנו מבינים אינטואיטיבית עד כמה מגע הוא חשוב ובצדק. מחקרים ברחבי העולם הוכיחו שוב ושוב שמגע יומיומי הכרחי להתפתחות קוגניטיבית תקינה של תינוקות. חיבוק ומגע בתקופת החיים הראשונה יוצרים תחושת ביטחון, חשובים לקשר הורה-תינוק, מסייעים לבניית דימוי עצמי חיובי אצל התינוק ומאפשרים התפתחות בריאה.

חזון

עמותת 'חיבוק ראשון' שמה לה למטרה לטפל בכל תינוק נטוש ובודד בבתי החולים בישראל. אנו מחויבים למלא את החלל הנוצר בהיעדר אם או אב ולספק עד כמה שניתן את הצרכים הרגשיים והקוגניטיביים החיוניים כל כך להתפתחותו התקינה של התינוק.

אודות העמותה

מדי שנה ננטשים מאות תינוקות במחלקות היילודים והפגים בבתי החולים בישראל. על תינוקות אלה נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים ללא יד מלטפת, ללא טיפול הורי מסור. הצוות הרפואי המופקד על חדר עמוס תינוקות דואג לטיפול הפיזי בהם ולבריאותם, אך עקב העומס היומיומי הרב, אינו מסוגל לדאוג לכל צרכיהם הרגשיים של התינוקות. כאן, חיבוק ראשון באה לעולם.

עמותת 'חיבוק ראשון' נוסדה בשנת 2004 על ידי מיכל קוריאט. מיכל נתקלה בפוסט באינטרנט אודות תינוקות נטושים והחליטה כי אינה יכולה להישאר אדישה לתופעה. היא למדה לעומק את הבעיה והבינה כי בידיה הכלים לטפל בנושא זה באופן יעיל ומיידי. מיכל האמינה כי רק על-ידי הקמת עמותה מאורגנת ומקצועית, תצליח להגשים את חזונה – טיפול בכל תינוק נטוש ובודד בישראל.

כיום, עמותת 'חיבוק ראשון' מפעילה מערך המונה כ-500 מתנדבות אשר דואגות לתינוקות הנטושים והבודדים בכל בתי החולים בהם פועלת העמותה. מתנדבות 'חיבוק ראשון' מגיעות מדי יום לתינוקות הללו וממלאות את החלל הריק הנוצר בהיעדר האם. בחסד אמיתי הן מעניקות לתינוקות הנטושים את המגע, הליטוף, החום והאהבה להם זקוקים תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם.

המתנדבות מקבלות הכשרה והדרכה מקצועית על-ידי עובדות סוציאליות של העמותה. עובדות סוציאליות אלו, שהן בעלות ידע רחב וניסיון רב בנושא רווחת תינוקות וילדים, מהוות את החוליה המקשרת בין הצוות המקצועי בבתי החולים לבין המתנדבות של 'חיבוק ראשון'. הן תומכות הן במתנדבות והן בצוותים בבית החולים באמצעות ייעוץ, הכוונה והפעלת חשיבה יצירתית, על מנת להעניק שירותי סיוע, תמיכה ומשאבים לטובת התינוקות והפעוטות המאושפזים בבתי החולים.

המודל שלנו הוא היחיד מסוגו בארץ, ואנו מיישמים אותו ב- 29 בתי חולים ומוסדות שיקומיים ברחבי ישראל.

התינוקות המחובקים

מדי שנה ננטשים מאות תינוקות במחלקות היילודים ובפגיות בכל בתי החולים בארץ. רבים מן התינוקות הננטשים סובלים ממומים ובעיות רפואיות מורכבות, והם מגיעים מכל שכבות וסוגי האוכלוסייה. על תינוקות אלה נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים, ללא טיפול אימהי מסור.

כמו כל תינוק, גם תינוקות אלה זקוקים לחיבוק חם, מגע, ליטוף, אהבה ולדברים הבסיסיים להם זוכים תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. בהיעדר אם ואב, ועקב חוסר היכולת של הצוות הרפואי לדאוג למכלול הצרכים הרגשיים של התינוקות הללו, מתנדבות "חיבוק ראשון" הן אלו שממלאות את החסר.

הטיפול בכל תינוק נעשה על ידי קבוצת מתנדבות מצומצמת ומובחרת, המלווה אותו באופן יומיומי במשך כל תקופת שהותו בבית החולים. בדרך זו אנו מבטיחים שהתינוק לא ייחשף לדמויות רבות מדי, וכמו במשפחה, יוכל לזהות את הדמויות הטיפוליות שדואגות לו. מתנדבות 'חיבוק ראשון' מבלות עם התינוק כל יום, מעניקות חום, אהבה ומגע, משחקות, שרות שירים ומקריאות סיפורים. בנוסף, הן דואגות ליצור לתינוק סביבה ביתית ככל האפשר בעזרת מוביילים, ספרי תמונות וצעצועים.

לאחר תקופת האשפוז, הנמשכת בין שבועות ספורים לחודשים רבים, ממשיך התינוק בחייו אצל משפחה מאמצת, משפחה אומנת או מוסדות שיקומיים, בהתאם למצבו.

 

הצוות

טלי שץ

ראש צוות מערך סוציאלי

סיון אלמוז

עו״ס בכירה ומנהלת פיתוח משאבים

אפרת יסעור

מנכ״לית

הוועד המנהל

מיכל קוריאט

יו״ר העמותה

מתן טופר ארז

ועד מנהל